1984 – 1989

Ürün gelişimine önem veren Akçalı Boya 1984 yılında Türkiye’nin ilk ekonomik boyalarından biri olan Efes Plastik’i piyasaya sürmüştür. Akçalı, 1986 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak “Permolit” ismini verdiği ürünü ile sektörün, ilk tavan boyasını piyasa sürmüştür. Permolit’in pazara girmesi ile beraber Türk boya sektörü, artık sadece tavanda uygulanmak üzere imal edilen özel bir boya olan tavan boyası ile tanışmış ve akabinde pazardaki diğer firmalar tarafından benzer boyalar üretilmeye başlanmıştır. “Permolit”, günümüzde tavan boyaları içinde kalite sınırlarını belirleyen bir ürün algısına sahiptir. Bu kalite algısı, Permolit’i tavan boyaları pazarının lideri konumuna taşımıştır.

1989 – 1994

Akçalı Boya, 1994’lı yıllarda pazarın bir diğer ihtiyacı doğrultusunda “Akçalı Sprey” boya ürününü piyasaya sürmüş ve böylece pazarda alanında öncü olmayı sürdürmüştür. En iyi kaliteyi en uygun fiyat ile sunmayı kendine amaç edinen Akçalı Boya, bu amaçla 1994 yılında Levent’teki fabrikasından ayrılarak, Kıraç Esenyurt’ta bulunan yeni tesislerine taşınmış, üretim faaliyetlerini bu modern tesislerinde gerçekleştirmeye başlamıştır. Günümüzde Akçalı Boya, su bazlı boya imalatını 6000m2 lik modern fabrikasında, solvent bazlı boya imalatını ise 2000m2 lik ikinci üretim tesisinde gerçekleştirmektedir.

1994 – 1999

Akçalı Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet göstermekte olan A.B.PROM ,1996 yılından beri Rusya pazarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Akçalı Şirketler Grubu’nun altında Akçalı Boya ve Kimya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nin yanı sıra Rusya Federasyonu’nda faaliyetlerini sürdüren saygın firmalardan biri olan A.B. PROM da bulunmaktadır. Yurt dışı pazarlarına erişim hedefini titizlikle gözeten Akçalı Boya grubu bu sayede ismini ve kalitesini başka ülkelere de taşımaktadır. Globalleşen dünyada ürün kalitesi ve pazar çeşitliliği konularının öneminin bilinciyle hareket eden Akçalı Boya, böylelikle gücüne güç katmaktadır.

1999 – 2004

2004 yılında Krasnador’da kurulan fabrika ile A.B. PROM markası ile inşaat boyalarının üretimine başlayan Akçalı Boya, Rusya’daki fabrikasından Rusya ve diğer komşu ülkelere ürünlerini ulaştırmaktadır. Ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik ilişkilerin yüksek gelişim ivmesi, bu ülkenin en önemli ticari partnerlerden biri olmasını beraberinde getirmiştir. 142 milyon nüfusa sahip Rusya ekonomisinin gelişim hızının, Rusya iç pazarına yansıyacağı öngörüsünden hareket eden Akçalı Boya, bugün için bu iştirakiyle üretmiş olduğu ürünleri ile Rusya pazarında yerini sağlamlaştırmaktadır. Cirosunun yaklaşık %10’unu ihracattan elde eden Akçalı Boya; Rusya, Moldova, Bulgaristan, Nijerya, Irak, Türki Cumhuriyetler ve KKTC ülkelerine yaptığı ihracatla ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

2004 – 2009

Akçalı Boya, 2006 yılında Mecidiyeköy’de bulunana genel merkezini Esenyurt’taki üretim tesisi ile aynı mekâna taşımıştır. Marka güvenilirliğinden taviz vermeden, pazarlama faaliyetlerine katma değer katmak için, Akçalı Boya ürünleri, toptan ve perakende bayi kanalı dışında, 2008 yılından itibaren yapı marketlerde de satışa sunulmuştur.

2009 – 2014

10 bine yakın satış noktası aracılığıyla geniş bir pazar erişim ve lojistik ağına sahip olan Akçalı Boya, pazardaki gelişmeleri yakından takip etmiştir.
2012 yılında yaklaşık 3 milyon adet renkli sprey satışı ile Akçalı Boyanın lider firma konumuna yükselmiştir. Sprey boya grubunda bir başka önemli ürün çeşidi olan teknik sprey boya satış miktarına bakıldığında yaklaşık 1 milyon adet ürün satışına ulaşmıştır. Akçalı Boya, 2012 yılında ithalatına başladığı bu sprey grubunda da 5 yıllık bir vade dahilinde renkli sprey pazarında olduğu gibi lider firma olma hedefiyle ilerlemektedir.

2014 – 2018

2016 yılında Akçalı Boya’nın kurumsal kimliğini yenilendi. Genel merkez Levent’te bulunan merkez ofise taşındı. 2017 yılında Akcali UK olarak Londra merkezli İngiltere’de şirket kuruldu. Üst segment ürünü olan Permomax’ın yeni ambalajı ve ürünlerinin lansmanı yapıldı. Permoplus Tavan Boyası yeni ambalajında piyasaya sürüldü. Permolit Silikon, Permolit Akrilik Mastik, Permolit Poliüretan Köpük, Permolit Hızlı Yapıştırıcı yeni ürünleri piyasaya satışa sunulmaya başlandı.

Akın Akçalı

M. AKIN AKÇALI
CEO / Founder

Akçalı Boya CEO’su ve Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı